Het winterse pareltje genaamd… zuurkool
Wie aan de winter denkt, denkt dan ook vast en zeker aan zuurkool. Deze gefermenteerde kool is hoogstwaarschijnlijk in den beginne afkomstig uit China, en wordt veelal in Oost-Europa gegeten. In de 18e-eeuw zou zuurkool scheurbuik voorkomen. De witte kool wordt fijn gesneden en vervolgens gefermenteerde (en daardoor ideaal geconserveerd) door middel van melkzuurbacteriën. Deze bacteriën geven het product de karakteristieke zure smaak. Hoewel het een kool is, krijg je tijdens het koken niet de typische koollucht, zoals je die bijvoorbeeld bij bloemkool gewend bent.
Gek op zuurkool? Maak dan ook eens deze verrukkelijke zuurkool ovenschotel.
Hollandse ambacht bij de zuurkoolsoep
Rookworst is een typisch Nederlands product dat vaak in combinatie met stamp en zuurkool wordt gegeten. Ik snijd de rookworst in dunne plakjes en bak deze lekker krokant. Het worden zo een soort vleescroutons voor op de zuurkoolsoep. Grappig, hè! Je kunt in dit gerecht ook zeker kiezen voor een vega rookworst. Tegenwoordig zijn ze ook bijna niet meer van echt te onderscheiden…
Nog geen leuke soepkommen in huis? Shop dan snel deze soepkom van Cosy & Trendy.


Zuurkoolsoep met krokante rookworst
Ingrediënten
- 2 uien gesnipperd
- 2 el olijfolie
- 300 g kruimige aardappels geschild, in stukken
- 3 takjes tijm blad gerist
- 520 g zuurkool uitgelekt
- 100 ml droge witte wijn
- 1,25 l groentebouillon
- 2 laurierblaadjes
- 1/2 rookworst in plakjes
- zout en zwarte peper
Bereidingswijze:
- Fruit de uien in een soeppan op middelhoog vuur 5 minuten in 1 eetlepel olijfolie.
- Schep de aardappels en bijna alle tijm erdoor en bak ze enkele minuten mee. Zet een handje zuurkool apart en roer de rest door het aardappelmengsel in de soeppan.
- Blus af met de witte wijn. Voeg de bouillon en laurier toe en breng aan de kook. Laat de soep 20 minuten koken, of tot de aardappels gaar zijn.
- Verhit intussen de rest van de olijfolie in een koekenpan en bak de rookworstplakjes in circa 5 minuten tot knapperige plakjes. Laat ze even uitlekken op keukenpapier. Bak in dezelfde pan de bewaarde zuurkool op hoog vuur kort aan.
- Proef de soep, breng op smaak met zout en peper en verdun indien gewenst de soep met wat extra kokend water.
- Serveer de soep in kommen, met een topping van rookworst, een plukje gebakken zuurkool en de rest van de tijmblaadjes.
Voedingswaarde per portie

Miljuschka Witzenhausen is bekend als tv-kok, all round food expert bij RTL Boulevard en ze maakt culinaire reizen voor 24Kitchen. Op env-miljuschka-staging2024.kinsta.cloud neemt ze je mee in haar wereld, deelt ze de lekkerste recepten met je, geeft de beste kooktips en laat je zien dat goed en lekker eten echt niet ingewikkeld hoeft te zijn.