Chocolade kaiserschmarrn met bosvruchtensaus

Ik gaf er speciaal voor Miljuschka Magazine No.6  een feestelijke draai aan en maakte deze chocolade kaiserschmarrn met bosvruchtensaus. Das schmeckt aber gut!

Een echt Oostenrijks recept

Dat kaiserschmarrn typisch Oostenrijks zijn valt niet te betwisten. Maar over de herkomst van de naam “Kaiserschmarren” kan tot op de dag van vandaag niemand een eenduidig antwoord geven.

Volgens sommigen zou een van de patissiers van de Hofkeuken voor keizerin Sisi een licht – want immer op dieet- nagerecht maken. Sisi haalde echter haar neus op voor de pannenkoekjes met pruimencompote, maar bij haar man, keizer Franz Joseph, gingen deze als zoete koek naar binnen. Het werd hem geserveerd als Kaserschmarrn (een oud streekgerecht), maar de keizer verstond ‘Kaiserschmarrn.’

Een andere versie van het verhaal is dat een arme boerin een mislukte pannenkoek aan de keizer zou hebben geserveerd, met de mededeling dat het ‘Schmarrn’ was (rommel). Waarop de Keizer, die het gerecht zeer smakelijk vond, eraan toevoegde: ‘dan wel Kaisers-schmarrn’.

Het meest geloofwaardig vind ik overigens de versie waarin wordt aangegeven dat de toevoeging “Kaiser” door 19de -eeuwse koks vaak werd gebruikt om gerechten van uitzonderlijke kwaliteit aan te duiden.

Gevalletje Potato Potahto als je het mij vraagt. Als het maar lekker is. En daar is geen twijfel over mogelijk!

Chocolade kaiserschmarrn met bosvruchtensaus

Hoewel er helemaal niets mis is met het originele recept kon ik het niet laten om deze een beetje te “pimpen” voor de feestdagen. De chocolade zorgt voor en extra luxe tintje en maakt het in combinatie met de bosvruchtensaus een perfect gerecht voor tijdens het kerstontbijt, lunch of zelfs dessert.

Chocolade Kaiserschmarrn met bosvruchtensaus
Totale tijd45 minuten

Chocolade kaiserschmarrn met bosvruchtensaus

Nog geen beoordelingen
Pin recept Printen

Ingrediënten

4 Personen
  • 250 g bosvruchten diepvries
  • 100 ml sinaasappelsap
  • 2 el ahornsiroop
  • ½ el custardpoeder
  • 1 tl kaneel
  • 80 g pure chocolade 70%
  • 50 g pistachenoten
  • 3 eieren
  • 75 g kristalsuiker
  • 1 zakje vanillesuiker 8 g
  • 1 mespunt zout
  • 300 ml volle melk
  • 125 g bloem
  • 60 g roomboter
  • poedersuiker voor erbij

Bereidingswijze: 

  • Breng in een steelpan de bosvruchten met het sinaasappelsap en de ahornsiroop langzaam aan de kook en kook in 10-12 minuten tot een saus. Druk de bessen met een pollepel een beetje kapot en roer het custardpoeder en de kaneel erdoor. Laat in 2-3 minuten iets dikker worden. Zet apart tot gebruik.
  • Breek intussen de chocolade in stukjes, doe ze in een hittebestendige kom. Hang de kom in een pan gevuld met een laagje kokend water (zorg dat de kom het water niet raakt). Smelt zo, au bain-marie, de chocolade tot een gladde saus. Draai het vuur uit. Hak de pistachenoten fijn.
  • Splits de eieren. Roer in een kom met een garde de eidooiers los met de suiker, vanillesuiker en het zout. Roer de melk en gesmolten chocolade erdoor. Voeg vervolgens de bloem toe en roer tot een glad beslag.
  • Klop de eiwitten, in een brandschone kom met een mixer met schone gardes, tot stijve pieken. Spatel het eiwit luchtig door het beslag, probeer zo veel mogelijk lucht in het beslag te houden.
  • Verhit een koekenpan op hoog vuur en smelt een klontje roomboter. Schenk 1½ soeplepel van het beslag in de pan, verdeel met een lepel het beslag over de hele bodem. Bak de pannenkoek 2 minuten, keer om en bak nog 2 minuten. Bak op deze manier 4 pannenkoeken, trek ze vervolgens met een vork uit elkaar in grove stukken. Verwarm de stukken nog 2-3 minuten in de pan. Warm intussen de bosvruchtensaus op.
  • Serveer de kaiserschmarrn met de saus, gehakte pistachenoten en flink poedersuiker.
Miljuschka in Mexico

Miljuschka Witzenhausen is bekend als tv-kok, all round food expert bij RTL Boulevard en ze maakt culinaire reizen voor 24Kitchen. Op env-miljuschka-staging2024.kinsta.cloud neemt ze je mee in haar wereld, deelt ze de lekkerste recepten met je, geeft de beste kooktips en laat je zien dat goed en lekker eten echt niet ingewikkeld hoeft te zijn.

Chocolade Kaiserschmarrn met bosvruchtensaus
Website Miljuschka CTA categoroie (2)
Discodip 2025

Mijn culinaire trip

Zin in een heerlijke dag weg en culinaire trip rond de wereld? Dat kan! Op 23, 24 en 25 mei in het Amsterdamse Bos op DiscoDip.

Naast het lekkerste eten, is er ook volop entertainment en kun je workshops en masterclasses volgen van de beste, zo ook van moi.

Bestel je tickets
Play me

Receptvideo's

Wil je nog meer lekkers van me? Kook dan met me mee! Op mijn Instagram en TikTok plaats ik dagelijks beukers van receptvideo's.