Lamskoteletten
Lamskotelet is een stuk lamsvlees met bot, dat uit de rug van het lam komt. Het vlees heeft een unieke, sterke smaak en is doorgaans redelijk mager (een eventuele vetrand kun je meebakken, maar hoef je niet op te eten). De lamskoteletten smaken het beste als je ze even kort aanbakt, en ze van binnen mooi rosƩ gebakken zijn. Gebruik hiervoor een goede koekenpan, en bakken maar!
Gek op lamsvlees? Maak dan ook eens mijn lamskoteletjes met een krokrant kruidenkorstje en een cannellinibonen-salade.
De vergeten groente: pastinaak
Naast de lamskoteletten maak ik hartige ‘koekjes’ van pastinaak. Pastinaak is een zogenaamde āvergeten wintergroenteā, al eten we ām de laatste jaren weer een heleboel in Nederland. Het is een witte wortel met een wat zoete anijs-achtige smaak. De structuur lijkt enigszins op die van een stevige aardappel.
De zoetige smaak van pastinaak in combinatie met het malse lamsvlees doet het in dit gerecht ontzettend goed. Om de lamskoteletten helemaal af te maken, maak ik een heerlijke saus van granaatappel en rozemarijn.

Granaatappelpitjes
Granaatappelpitjes zijn van die sappige, robijnrode juweeltjes die je gerecht af maken. Ze zijn een beetje zuur, een beetje zoet en knappen zo lekker tussen je tanden. Alsof moeder natuur zelf pop rocks heeft uitgevonden. En geloof me: als je eenmaal begint met strooien, houd je niet meer op. Over je yoghurt, door je couscous, op je lamskoteletjes…. ja, echt. Ze brengen frisheid, crunch Ć©n kleur. En eerlijk, het oog wil ook wat toch?
Die granaatappel – rozemarijnjus…. Hallo smaakbom!
Klinkt chique, smaakt nog beter. Deze jus is dus echt het geheime wapen van dit gerecht. Je kookt granaatappelsap in met rozemarijn, knoflook en een scheutje liefde (okƩ, en een scheutje balsamico of rode wijn kan ook geen kwaad). Wat je krijgt is een stroperige saus die zowel fris als kruidig is, en perfect het vetje van de lamskoteletten balanceert. Het is alsof je mond een feestje geeft en iedereen is uitgenodigd.
Kerst met een knaller
OkƩ luister, als je met Kerst weer aankomt met een standaard rollade en spruitjes, dan wordt niemand daar echt wild van, toch? Maar deze lamskoteletjes? Dat is kerst met een hoofdletter K. Het ziet eruit alsof je uren in de keuken hebt gestaan (niemand hoeft te weten dat dat best meeviel), het smaakt alsof je een sterrentent hebt geboekt, en die granaatappelpitjes geven je bord een feestelijke sparkle waar de kerstballen nog jaloers op zijn. Dit is het soort gerecht waar je schoonmoeder van opkijkt en waar je vrienden nog drie dagen over napraten. Bonuspunten als je er een lekkere rode wijn bij serveert en het kaarslicht goed laat vallen. Kerst. Is. AAN.

Lamskoteletten met pastinaakkoekjes en granaatappel-rozemarijnsaus
Ingrediƫnten
- 750 g pastinaak grof geraspt
- 3½ el maizena
- 2 sjalotjes fijngesnipperd
- 90 gr roomboter
- 2 tenen knoflook geplet
- 3 takjes rozemarijn naaldjes fijngehakt
- 250 ml port
- 250 ml granaatappelsap
- 8 lamskoteletjes op kamertemperatuur
- 5 el olijfolie
- 75 gr granaatappelpitjes
- 2 takjes munt
Bereidingswijze:
- Schil de pastinaak met een dunschiller en rasp met de grove kant van de blokrasp. Doe de pastinaak met 2 ½ el maïzena in een kom en breng op smaak met peper en zout.
- Snipper de sjalotten. Snijd de knoflook fijn. Ris de naaldjes van de rozemarijn en hak fijn. Smelt 3 el boter in een steelpan op laag vuur en fruit de sjalot 5 minuten. Voeg de knoflook en rozemarijn toe en bak 2 minuten mee. Schenk de port en het granaatappelsap erbij en laat tot de helft inkoken op middelhoog vuur.
- Roer de maĆÆzena los met 3 el water en schenk bij de saus. Laat 1 minuut koken en haal de pan van het vuur.
- Verdeel het pastinaakmengsel in 8 gelijke delen. Vorm tot platte koekjes.
- Dep de lamskoteletten droog met keukenpapier en breng op smaak met peper en zout. Verhit de rest van de boter in een koekenpan op hoog vuur. Leg de koteletten in de pan en bak 2 minuten. Keer de koteletten om met een tang en bak nog 2 minuten. Haal uit de pan en laat afgedekt met aluminiumfolie 5 minuten rusten.
- Verhit ondertussen de olie in een grote koekenpan op middelhoog vuur. Verdeel de pastinaakkoekjes over de pan en bak in ca. 3 minuten per kant goudbruin en gaar.
- Verdeel de pastinaakkoekjes en koteletten over 4 borden. Besprenkel met een beetje saus en serveer de rest van de saus erbij. Bestrooi met de granaatappelpitjes en pluk de blaadjes munt en verdeel erover.

Miljuschka Witzenhausen is bekend als tv-kok, all round food expert bij RTL Boulevard en ze maakt culinaire reizen voor 24Kitchen. Op miljuschka.nl neemt ze je mee in haar wereld, deelt ze de lekkerste recepten met je, geeft de beste kooktips en laat je zien dat goed en lekker eten echt niet ingewikkeld hoeft te zijn.
Meer over Miljuschka